Jak zdobyć samochód?


Emocje, które towarzyszą przy kupowaniu samochodu dobrze jest skonfrontować z opinią specjalistów, którzy pomogą dokonać właściwego wyboru.

Doradzałbym osobie z niepełnosprawnością nabycie samochodu używanego, ale nie starszego niż 3-letni – sugeruje Krzysztof Marciniak ze Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa w Warszawie. Rada ta dotyczy przede wszystkim osób, które kupują pierwszy samochód, a uzasadniona jest większym komfortem i swobodą użytkowania auta.
Przez 3 lata niemożliwe jest, by samochód uległ dużym zniszczeniom, a takie auto pozwoli na bezpieczne eksploatowanie i oswojenie się z jazdą – zapewnia Krzysztof Marciniak.
Przestrzega jednak przed oszustwami. Dlatego też SPiNKa oferuje bezpłatne doradztwo w doborze pojazdu, z uwzględnieniem niepełnosprawności i indywidualnych potrzeb. Eksperci mogą też pośredniczyć w kontakcie z dealerem samochodowym. Wojciech Stańczyk, obecnie jeździ seatem leonem, który kupił z własnych środków. Od pięciu lat choruje na postępującą dystrofię mięśniową, więc już myśli o dostosowaniu w przyszłości samochodu do swoich potrzeb. Inny kierowca, Piotr Domański, jest posiadaczem mercedesa i zastanawia się nad jego dostosowaniem. Uległ wypadkowi, w wyniku czego porusza się na wózku i ma niesprawną rękę. Bierze pod uwagę kupno samochodu, bo dostosowanie obecnego wyniosłoby ok. 150–200 tys. zł.
Udało mi się zebrać środki na zakup samochodu na subkoncie fundacji, ale teraz okazuje się, że koszt jego dostosowania byłby dwukrotnie wyższy od zakupu – mówi.
Rozważam zakup samochodu typu mikrovan, marek Renault Kangoo lub Peugeot Partner i będę starał się o dofinansowanie. To będzie mój pierwszy samochód, w którym będę kierowcą, a nie pasażerem – mówi poruszający się na wózku Marcin Kowalski.

Sonda na portalu www.niepelnosprawni.pl

Sonda przeprowadzona na portalu www.niepelnosprawni.pl wskazuje, że aż 42 proc. osób z niepełnosprawnością nie ma własnego samochodu. 29 proc. uczestników sondy zakupiło auto za własne środki, a 14 proc. pożyczyło pieniądze od rodziny lub z banku. 9 proc. udzielających odpowiedzi skorzystało z dofinansowania PFRON, a 3 proc. dostało auto w spadku lub prezencie. Nikt z blisko 900 osób wypowiadających się w sondzie nie skorzystał z programów dealerów samochodowych czy organizacji pozarządowych.


KIEDY KARAĆ, KIEDY POUCZAĆ?

Osoba o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca samochodem, korzystająca z karty parkingowej, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych, dotyczących zakazu ruchu lub postoju, oczywiście zachowując ostrożność. I to jedyny przywilej, który jej przysługuje. W innych przypadkach, gdy złamie prawo, obowiązują ją takie same zasady jak każdego kierowcę. Policja działa zgodnie z zasadą legalizmu; mamy obowiązek ścigania przestępstwa. Choć osoby z niepełnosprawnością nie lubią być traktowane wyjątkowo czy ulgowo, to jednak często bierzemy pod uwagę aspekt etyczny. Funkcjonariusz zwraca uwagę na szczególną sytuację tej osoby. Gdy nie dokonała rażącego naruszenia prawa, sięgamy do art. 41 Kodeksu wykroczeń, który daje możliwość pouczenia kierowcy. Dotyczy to oczywiście wszystkich uczestników ruchu drogowego. Osoba z niepełnosprawnością jest pełnoprawnym jego uczestnikiem. Niepełnosprawność nie wyklucza zwolnienia z odpowiedzialności ani nie usprawiedliwia przestępstwa.


mówi
Mł. insp. Marek Konkolewski,
BRD KGP

 

Koszty zakupu i ubezpieczenia

Obecnie nie ma możliwości dofinansowania zakupu samochodu ze środków PFRON. Korzystną ofertę w tym zakresie proponuje SPiNKa.

Przy zakupie nowego auta, pod warunkiem że dealer także udzieli niestandardowego rabatu i koszt wozu nie przekracza 60 tys. zł, można uzyskać u nas 6 tys. dofinansowania – mówi Krzysztof Marciniak. Do samochodu używanego Stowarzyszenie dopłaci 3 tys., ale auto nie może mieć przy zakupie wartości rynkowej mniejszej niż 15 tys. zł. Można także starać się o dofinansowanie do adaptacji samochodu. Warunki ubezpieczeń komunikacyjnych są takie same jak dla pozostałych kierowców.
W niektórych przypadkach występują korzystniejsze zasady (...)– informuje Maciej Buczkowski z PZU. Wskazuje na to też Marcin Pawelec z Allianz Polska.
Różnica może dotyczyć wyceny samego pojazdu w przypadku ubezpieczenia autocasco, jeśli samochód ma dodatkowe specjalistyczne wyposażenie istotnie wpływające na wartość. W przypadku standardowego pojazdu przyjmujemy szacunkową jego wartość na podstawie średnich notowań rynkowych pojazdu danej marki, typu i roku, zawartych w eksperckich systemach wyceny. (...)


PEUGEOT BEZ BARIER

Peugeot Polska stara się aktywnie działać na rzecz dostarczania dobrych rozwiązań osobom z niepełnosprawnością, poprzez rozwój powołanego w 2011 roku programu Peugeot bez Barier. Mamy bowiem na uwadze, że jednym z elementów umożliwiających im uczestniczenie w życiu ogółu, podjęcie pracy, uniezależnienie się na co dzień, czyli poczucie się wolnym i pełnoprawnym członkiem społeczeństwa, jest posiadanie samochodu. Program Peugeot Bez Barier gwarantuje kupno samochodu na preferencyjnych warunkach kierowcy z orzeczoną niepełnosprawnością, opiekunowi osoby z niepełnosprawnością, pracodawcom tych osób, kupującym dla nich samochód służbowy, jak również Jednostkom Budżetowym i Organizacjom Pożytku Publicznego.

Dzięki współpracy Peugeot Polska ze Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa osoby mające orzeczenie o niepełnosprawności, w zakresie dysfunkcji narządów ruchu, mogą otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe przy kupnie samochodu marki Peugeot (nawet do 5 tys. zł) i częściowy zwrot kosztów doposażenia samochodu (nawet do 6 tys. zł). Peugeot Polska oferuje specjalne zniżki* i atrakcyjne warunki finansowania* proponowane przez Peugeot Finance. Obejmują całą gamę samochodów osobowych Peugeot, z których każdy może zostać przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dostępne modele zaprezentowane są na: www.peugeot.pl.

Dodatkowo klienci mogą skorzystać z ofert finansowania i ubezpieczenia Oferta PSA Finance:

  • Pożyczka Komfort
  • Leasing od 101%

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu obsługi klientów z niepełnosprawnością firma Peugeot Polska powołała do realizacji programu dealerów, którzy mają co najmniej jeden samochód dostosowany do potrzeb kierowców z niepełnosprawnością. W ramach programu Peugeot Bez Barier doradcy handlowi przechodzą szkolenie w zakresie dodatkowego wsparcia klientów w wyborze samochodu i ewentualnego doposażenia. Peugeot Polska planuje przystąpienie do programu Peugeot bez Barier tylu Autoryzowanych Koncesjonerów Peugeot, aby kupno samochodu mogło odbywać się w każdym miejscu w Polsce.


mówi
Tomasz Chodkiewicz,
Dyrektor Handlowy Peugeot Polska

Dealerzy biorący udział w programie:


Znajdź dealera i dowiedz się więcej »